Начало / Блог / Може ли заседналият начин на живот да доведе до лимфедем?

Може ли заседналият начин на живот да доведе до лимфедем?

22.04.2024

Заседнал начин на живот

Работата ви изисква дълго седене в една и съща позиция, която не се променя особено в течение на работния ден и започвате да усещате, че в краката ви често се появява оточност? Липсва ви редовно всекидневно движение и все не успявате да наваксате с достатъчно крачки след работно време?

Заседналият начин на живот е рисков фактор за развитието и/или влошаването на много заболявания. Макар че има чисто физически характер, той може да доведе до затруднения и нарушения не само от физическо, но и от психическо естество.

Може ли обаче да доведе до лимфедем – подуване на крайниците, образувано от задръжка на течности, причинена от нарушения в нормалния пренос на лимфа в лимфната система? След като вече знаем какво е лимфедем, за да отговорим на този въпрос, следва да си изясним и какво е заседнал начин на живот.

Кога може да се говори за заседнал начин на живот

За такъв можем да говорим, когато в по-голямата част от ежедневието си субектът не упражнява активна физическа дейност.

Заседналото поведение е всяко будно състояние, в което разходът на енергия е до 1,5 метаболитни еквивалента, което най-често се случва, когато сме в седнало или легнало положение.

Прекарването на голямо число будни часове в такова поведение не означава автоматично, че е налице заседнал начин на живот, но въпреки това заседяването и залежаването са основните признаци на състоянието.

Червената лампа обаче трябва да светне, когато заседналото ни поведение е в продължение на повече от 6 часа дневно.

Освен това, ако седмично не прекарваме поне два часа и половина в умерено аеробно натоварване, това също може да ни причисли към групата със заседнал начин на живот.

В съвремието ни човекът със заседнал начин на живот обикновено прекарва ежедневно поне половината от часовете си в будно състояние в седене или лежане пред някакъв екран.

За съжаление изследванията показват, че модерният начин на живот предразполага към това, в резултат на което е установено, че средно човек прекарва седнал от 4,7 до 6,5 часа на ден като статистиката се утежнява ежегодно.

Симптоми при заседнал начин на живот

Уморена жена

Не е нужно да имате сериозни проблеми с килограмите, за да е налице заседнал начин на живот. Наддаването на тегло обаче е една от закономерните последици при голяма част от хората, които не съумяват да предприемат мерки срещу системното си заседяване.

Заседналият начин на живот може да причини и други симптоми като:

  • отпадналост и бързо изморяване;
  • липса на енергия и тонус;
  • мускулна слабост и атрофия;
  • скованост и болки в ставите;
  • психическо напрежение, безпокойство и депресия;
  • нездрав сън;
  • нарушен метаболизъм;
  • отслабена имунна система;
  • храносмилателни проблеми;
  • сърдечносъдови проблеми – хипертония, повишаване на холестерола.

Честото и дълго седене може да предизвика и нарушения в нормалната скорост на циркулацията на кръвта и лимфата. Освен това в долните крайници може да се появи разширяване на вените и т. нар. паякообразни вени.

Също така е възможно заседналият начин на живот да доведе до дълбока венозна тромбоза на крака, поради формиране на кръвен съсирек, вследствие липсата на движение и лошото кръвообращение.

И за да отговорим директно на въпроса, зададен в темата на блог статията ни – да, възможно е заседналостта да доведе и до лимфедем.

Как заседялото поведение може да доведе до лимфедем

Отоци по краката от заседяване

Много са изследванията, които доказват, че заседналостта е значителен рисков фактор за появата на лимфедем и затова е важно да се стараем да бъдем активни, дори когато ежедневието не ни улеснява в този аспект.

Нормалният пренос на лимфната течност в циркулаторната система се основава на вътрешни и външни транспортни механизми. Вътрешният механизъм се реализира чрез контракции на лимфните съдове, задвижвани от гладкомускулни клетки, което води до изтласкване на течностите. Мускулните контракции пък са част от външните механизми.

Редовната физическа активност насърчава ефективното функциониране на лимфната система като улеснява свиването на лимфните съдове и подобрява лимфния дренаж. Обратно, дълговременните периоди на бездейственост е възможно да доведат до възпрепятстване на лимфния поток, което води до задържане на флуиди и евентуална поява на лимфедем.

Дейностите, ангажиращи повече мускулни групи насърчават свиването на мускулите, което действа като помпа за лимфната система, подобрява потока на течностите и предотвратява лимфния застой. При заседналия начин на живот мускулите остават до голяма степен неактивни, което допринася за нарушаване на дренажа и натрупване на лимфна течност в тъканите.

Недобрата кръвна циркулация може да попречи на осигуряването на достатъчно кислород и хранителни вещества в тъканите, което да доведе до възпаление и нарушаване на нормалната функция на лимфната система.

Продължителното седене също така може да доведе до притискане на тъканите, което да възпрепятства нормалния поток на лимфата. Така се създават зони с повишено налягане и увеличаване на интерстициалната течност, което е благоприятна среда за развитие на лимфедем.

Заседяването и дългото бездействие могат да допринесат и за появата на невромускулни промени, включително намалена нервна сигнализация и мускулна координация. Допълнителният дисбаланс в мускулната функция изостря значително риска от развиване на лимфедем.

Често задавани въпроси

Възможно ли е да се заличи ефектът от заседналия начин на живот?

Да, напълно възможно е нездравословният ефект на годините заседналост да се заличи, стига вече да не са получени сериозни увреждания. Затова е важно да се предприемат мерки веднага, когато бъдат осъзнати първите симптоми на заседналост.

Какво се препоръчва за възстановяване от заседнал начин на живот?

За възстановяване от заседнал начин на живот се препоръчва постепенно включване на редовна физическа активност, която с времето да се увеличи плавно за достигане поне на здравословния минимум. Дребните промени в ежедневните навици като включване на повече крачки в ходене са добър старт.

При развит лимфедем е важно да се приложи и терапия за намаляване на подуването и подобряване на лимфния дренаж.

Редуването на седене с изправено стоене ефективно ли е срещу отока?

Да, прекъсването на продължителното седене със стоене в изправено положение и леко раздвижване на крайниците за кратки периоди помагат за намаляване на отока в крака, тъй като ангажира повече мускулите, раздвижващи лимфата и може да насърчи редукцията на задържаната течност.

Източник на снимки: Freepik.com

Абонирай се за бюлетина ни: