Начало / Блог / 5 ефективни народни рецепти за разширени вени

5 ефективни народни рецепти за разширени вени

24.06.2024

Бабини рецепти за разширени вени

Напоследък все по-често изпитвате натежаване в долните крайници в края на деня и ги усещате като “напомпани”? Това може да е един от първите симптоми на т. нар. хронична венозна болест.

Това е неотдавна наименовано заболяване, при което се наблюдава инсуфициенция на клапите на вените и разширяване на диаметъра на кръвоносния съд. В резултат на това клапите не могат да свършат своята работа – да спрат връщането на задвижваната в посока към сърцето кръв обратно надолу.

Стените на вените са подложени на хидростатичен натиск, което довежда до събиране на количество кръв, удължаване, разклоняване и набъбване на вените. Т. е. това, което наричаме “разширени вени”.

След като изяснихме какви са възможните  , днес ще разгледаме няколко популярни бабини рецепти за разширени вени, които много хора споделят като ефективни.

Можете да ги изпробвате сами и да им дадете своята оценка, тъй като се основават на натурални съставки и са безопасни при липса на по-дълбоки усложнения на заболяването, които обикновено се наблюдават в напредналите стадии.

Домашно мазило с билки и зехтин

Домашно мазило с билки и зехтин

Първата рецепта, която ще ви споделим е за домашно локално средство за разширени вени. За нея ще ви трябват:

  • Листа от орех – 5 броя;
  • Сух риган – 100 гр.;
  • Дъбови кори – малка шепа;
  • Зехтин.

Ако не използвате пакетирани орехови листа и кора от дъб, трябва да ги измиете. Поставете ги в тенджерка, която да е подходяща за водна боня. Добавете ригана и след това мазнината, така че да покрие добре останалите продукти в тенджерата.

Поставете тенджерата с продуктите върху съд с вода, за да направите водна баня. Варете на ниска степен за около два часа. Когато времето изтече, махнете тенджерата от котлона и оставете да изстине добре. След това прецедете с тензух или марля и изсипете в подходящи съдове за съхранение с капак.

Така полученият натурален мехлем може да се маже за дълъг период. Нанася се вечер директно върху зоните с разширени вени в добро количество. Оставя се за десетина минути, за да проникне добре в кожата.

За да засилите ефекта, може да поставяте памук или парче плат върху намазаните зони и да премахнете на следващата сутрин.

Риганът е богат на антиоксиданти и противовъзпалителни съставки. Освен това може да стимулира кръвообращението и да облекчи болката.

Дъбовата кора е източник на танини и други натурални компоненти със стягащи свойства. Адстрингентният ефект може да помогне за стягане и укрепване на стените на вените.

Ореховите листа имат флавоноиди и юглон, които също показват адстрингентни свойства и могат да намалят подуването.

Зехтинът е богат на овлажняващи и подхранващи компоненти и играе ролята на “лепилото” в домашния мехлем.

Студен компрес със сурови картофи

Картофи в кошница

Това е една изключително семпла и лесна за изпълнение любима стара рецепта за разширени вени, изградена от една единствена съставка – картофи. Те присъстват в много бабини рецепти за намаляване на оточност и подувания от различно естество, благодарение на прекрасните им натурални свойства и охлаждащ ефект. Ето и как може да ги използвате за облекчаване на разширени вени.

Настъргват се сурови картофи, които да послужат за направата на компрес. Преценете какво количество ще ви трябва, с оглед покриването на засегнатите участъци със слой до около 1 см.

След като настържете картофите ги отцедете и запазете водата. Нея може да използвате, за да намажете зоните, преди да поставите картофените стърготини върху тях. Настърганият картоф се поставя за известно време в хладилника в затворен съд, за да се изстуди. По-ниската температура на картофа ще допринесе за облекчаване на отока.

Когато са добре охладени, стърготините се слагат върху вените, като преди това трябва да е навлажнено с картофената вода. Завиват се не много стегнато със свежо фолио, което да задържи компреса. Оставя се да подейства за трийсетина минути, след което компресът се сваля и участъците се измиват.

Друг вариант е да завиете стърготините по краката с марля, която след това да напоите с изцедената вода.

Мазане с чист ябълков оцет

Оцетът е популярно домашно средство за регулиране на кръвната захар, чревно здраве, балансиране на вътрешното pH, контрол върху теглото и грижа за косата и кожата. Той притежава и антиоксидантни свойства, благодарение на съдържащите се полифеноли и може да повлияе добре при варикозни вени, тъй като подобрява циркулацията, тонизира и стяга.

Освен това локалното му прилагане не изисква особено усилие. Достатъчно е да се снабдите с качествен ябълков оцет и памучни тампони. Оцетът се нанася с помощта на напоения тампон директно върху разширените вени. Ако кожата ви се раздразнява лесно, може да разредите оцета като смесите 1 част оцет с 2 части вода.

След като намажете кожата, оставете да подейства за 30 минути и измийте с топла вода.

Друг вариант е да нанасяте с пръсти с нежни масажиращи движения. Така може да се прилага два пъти дневно за продължителен период от време.

Консумацията на оцет вътрешно може да допринесе за по-осезаем ефект. Може да пиете по 2 с. л., смесени с 1 ч. ч. вода, 2 пъти дневно в рамките на месец.

Солена вана с магданоз и оцет

Магданоз на купчина

Освен студените компреси, хладката вана също действа добре при разширени вени. Заради температурата на използваната вода този метод обикновено се предпочита през по-топлите месеци.

За да направите облекчаващата вана са необходими:

  • Морска сол – ½ ч. ч.;
  • Магданоз – 1 връзка;
  • Ябълков оцет – 100 мл;
  • Вода – 5 литра топла и 1 литър за завиране.

Топлата вода излейте в леген или вана за крака. Изсипете в нея солта и оцета и разбъркайте, докато солта се разтвори и оцетът се смеси добре.

Кипнете литър вода с магданоза в тенджера и след това оставете магданозената вода да се охлади извън котлона за двайсетина минути, след което отстранете магданоза.

Изсипете отварата във ваничката и когато водата е вече хладка може да започнете да киснете краката си в нея за около 30 минути. След това не е необходимо да изплаквате.

Ключовата съставка тук е магданозът, който е източник на рутин – укрепваща капилярите природна съставка.

Накисване в кестенова вода

Тази народна рецепта също е за облекчаваща вана за крака при варикозни вени. Тя се приготвя с:

  • Кора от конски кестен – около 10 гр;
  • Цветове от лайка – около 10 гр;
  • Коприва – около 10 гр;
  • Вода – 3 л.

Съставките се варят във водата в продължение на 1 ч. След това водата се прецежда и излива във вана или леген. Киснете краката за приблизително 30 минути.

Често задавани въпроси

Ефективни ли са домашните рецепти за разширени вени?

Да, домашните рецепти за разширени вени могат да бъдат ефективни, но само като временно облекчение на състоянието в началните стадии на хронична венозна болест, когато се наблюдават малки разширени капиляри и първите вени с вид на корабно въже. Имайте предвид, че ефективността варира при различните хора и временното облекчение от домашните лекове не бива да забавя контакта ви със специалист.

Кога е време за консервативно лечение на разширени вени?

Време е за консервативно лечение на разширени вени, когато се усеща болка, сърбеж или чувствителност, които пречат на ежедневието, както и когато домашните рецепти не облекчават състоянието. Непременно потърсете специалист при постоянна оточност и влошаване на симптомите.

Има ли ефективна терапия за облекчаване на разширени вени?

Да, има ефективни терапии за облекчаване на разширени вени като апаратният лимфен дренаж е една от тях. Той стимулира кръво- и лимфотока и така спомага за намаляване на отока на крайниците и подуването на вените.

Абонирай се за бюлетина ни: