Целулитът е едно от най-упоритите естетични предизвикателства, с които съвременните жени се сблъскват. Макар и да представлява напълно естествено явление, което се наблюдава при 80 до 90 на сто от жените по целия свят, много дами продължават да търсят ефикасно решение, което да ги отърве от нежеланите неравности по кожата.
Всеки е чувал за него, всеки го е виждал, но малко са хората, които знаят какво точно представлява и какво го причинява. А тези факти помагат за разбирането му и са ключови за предприемането на адекватни мерки за премахване на целулита.
Какво е целулит и причини за образуването му
Най-често засяга долната част на тялото, в частност бедрата и седалището, но може да се появи и в други участъци на краката, на корема и по ръцете.
Целулит е не само портокаловият релеф по кожата, който се забелязва в положение на покой, но и “скритият” такъв, който се забелязва при стискане на кожата в засегнатите зони, които нямат видима целулитна текстура на повърхността.
Затова можем да говорим за различни степени на целулита, които се определят от това дали той е видим без притискане, каква е конкретната дълбочина на вдлъбнатините, колко голяма е засегнатата област и пр.
“Болест” ли е целулитът
Козметологията и медицината не са в консенсус относно същината на целулита. За козметолозите той е заболяване, което трябва да се лекува, а медицинските специалисти са по-скоро на мнение, че е естествено физиологично състояние.
Третото мнение е, че това е проблем от естетическо естество, но може да бъде реална индиция, която тялото ни дава при наличие на усложнения в метаболизма.
Понятието не трябва да се бърка с cellulitis – бактериална инфекция на кожата, която предизвиква подуване, зачервяване и болка в засегнатия участък.
Причини за образуване на целулит
Все още продължават да се спрягат няколко различни теории за това какво предизвиква целулита и как точно се образува той. Ето и най-популярните хипотези:
- Теория на измененията в съединителната тъкан
Предполага, че целулитът се образува, вследствие определени промени в структурата на съединителната тъкан под кожата. Съединителната тъкан, която разделя мастните клетки на своеобразни отделения може с течение на времето да изгуби еластичността си и това да доведе до формирането на дупчици по кожата.
- Теория за разширяването на мастните клетки
Предполага, че уголемяването на мастните клетки в отделенията притиска съединителната тъкан между тях, което я кара да се огъне и да създаде ямички на подкожно ниво.
- Теория на хормоналните колебания
Предполага, че хормоните и най-вече естрогенът, са решаващият фактор в образуване на целулита. Съществените хормонални колебания, особено при пубертет, бременност и менопауза, могат да предизвикат промяна в разпределението на мазнините и структурата на околната съединителна тъкан.
- Теория за кръвообращението
Слабото кръвообращение и лимфният застой също могат да бъдат фактори за образуване на целулит. Неадекватната циркулация довежда до натрупване на течности и токсини в мастните клетки, което може да засили видимостта на кожните ямички.
В крайна сметка има съгласие около това, че целулитът се формира в резултат на различни фактори, които могат да включват генетика, хормонални промени и начин на живот.
Възможно ли е и как да се отървем от целулита
Има множество методи, които обещават напълно премахване на целулита. Той обаче не е повърхностен проблем на текстурата на горния слой на кожата и затова изисква продължително третиране.
Дори когато кожата бъде загладена значително, вследствие успешно лечение, след време има немалка вероятност отново да се образува портокалов релеф, ако се върнете към предишните си навици.
Затова трябва да бъдете търпеливи и да действате системно. Най-добри резултати от терапиите се получават при съпровождането им с:
- Редовна двигателна активност;
- Хранителен режим с намален прием на мазнини и сол;
- Повишен прием на течности;
- Изключване на нездравословни навици като тютюнопушене и алкохол.
Класически терапии против целулит
Козметичните и естетични центрове предлагат множество варианти за третиране на целулит с най-различни процедури и методи.
Тези класически козметични процедури обикновено се основават на един от следните типове въздействие. Те или се насочват към стимулация на колагеновата продукция с акцент върху еластичността на кожата или се стремят да достигнат мастните депа, с цел активация на процеса на разграждане на мазнините.
Тук обаче циркулаторната система остава на заден план. А тя има важна роля за премахване на целулита, особено когато става въпрос за оточен (воден) и мек тип. Тези типове целулит се причиняват от лимфен застой и недобра кръвна циркулация. Ето и коя процедура показва чудесни резултати в тази хипотеза.
Апаратен лимфодренажен масаж за премахване на целулита
Апаратният лимфодренажен масаж е страхотно средство за справяне с водния целулит по краката, седалището, абдоминалната област и ръцете. Оказва въздействие върху уголемената мастна тъкан чрез стимулиране на пасивните сегменти на циркулаторната система – кръвоносните и лимфните съдове.
Особено ефективен е при оточност и пухкав целулит, вследствие задръжка на течности при наднормено тегло и затлъстяване или поради отлагане на лимфа заради лимфен застой.
Активира лимфния дренаж, който прочиства тялото от излишната вода и токсини. Дренира застоялите елементи и подпомага обмена на веществата.
Всичко това помага за постепенно редуциране на целулита, чрез въздействие върху вътрешните фактори за образуването му.
Друго предимство на апаратния лимфен дренаж за премахване на целулита, спрямо класическите процедури, е че тук се постига по-голяма ефективност при по-малка продължителност. Достатъчни са 30 минути на сесия, за да се окаже необходимото въздействие върху тъканите.
Препоръчителният курс за лечение на целулит е 10 до 15 процедури. Още след първото посещение се усеща лекота, намаляване на подпухналостта и заглаждане на контура на фигурата.
Дренажът е изключително ефективно начало на всяка програма за елиминиране на портокаловия релеф, тъй като осигурява прочистване на тъканта в дълбочина и ревитализация на целия организъм.
Най-добри резултати се наблюдават при комбиниране с грижа за хранителните и двигателните навици.
Промени в двигателните и хранителните навици
Ако искате да се отървете дългосрочно от неприятния релеф по кожата и да постигнете най-добри резултати от приложените процедури, промяната в навиците е неизбежна. Не е необходимо тя да е драстична, важно е подходът да е здравословен и целенасочен.
Какво физическо натоварване е подходящо
Физическата активност ще раздвижи кръвообращението и ще стимулира циркулирането на лимфата в организма. Освен това с подходящите упражнения за целулит се насочвате директно към мастните натрупвания в съответната област. Ето и какво се препоръчва като физически режим.
Изберете кардио активност, която да осъществявате поне 4 пъти седмично. Може да започнете с 30-минутни сесии. Подходящи активности са тичане, каране на колело, плуване, бързо ходене.
Включете и силови упражнения, които се насочват към горенето на мазнини в засегнататата зона. Тонизирането на мускула също ще помогне за заглаждане на кожата. Изберете упражнения като клекове, напади, лег преса, глутеус мост и други, които акцентират ефективно върху бедрата и седалищните мускули.
Промени в начина на хранене
За справяне с целулита е важно да менажирате приема на калории. Не е необходимо да постигате дефицит, но трябва да контролирате менюто си в здравословни граници.
Намалете солта, пийте повече вода и оставете подсладените напитки. Редуцирайте консумацията на силно преработени храни и наблегнете на баланса. Включете антиоксиданти и детоксикиращи плодове и зеленчуци.
Премахване на целулит в домашни условия
Методът е по-подходящ за комбинация с други по-ефективни техники, които действат в дълбочина. Изолиран, изисква особено постоянство и отдаденост.
Препоръчва се сухо четкане на засегнатите области с масажиращи движения в една посока, а в абдоминалната област – кръгообразно. Умереният и нежен натиск помага за активиране на циркулацията и способства подобряването на текстурата на кожата.
Може да се изработи домашен локален лек под формата на пилинг, ексфолиант и/или нежно мазило. Популярни продукти за целта са кафето, ябълковият оцет, гроздовото семе, кокосовото масло, екстракт от розмарин и др.
Често задавани въпроси
Защо мъжете нямат целулит?
Предполага се, че повечето мъже нямат целулит, поради разлики на мъжкия организъм в структурата на съединителната тъкан около мастните клетки, баланса на хормоните и дори дебелината на кожата, в сравнение с женския.
Как да се отървем от целулит по бедрата?
За да се отървете дългосрочно от целулита по бедрата, е необходимо да положите комплексни системни усилия. Започнете с лимфен дренаж за пречистване на тялото и комбинирайте с балансирано хранене, правилна хидратация, упражнения за бедра, регулярно кардио и масажна пресотерапия.
Ефикасни ли са кремовете против целулит?
Повечето кремове против целулит са ефективни за подобряване текстурата и хидратацията на кожата, но не са ефикасно решение за въздействие в дълбочина върху причинителите на целулита, което значително ограничава реалния им потенциал.
Източник на снимки: Freepik.com